Zde můžete vkládat své dotazy související s činností Městské části Praha 19 a Úřadu Městské části Praha 19.

Vaše dotazy budou zveřejněny po zodpovězení příslušným zaměstnancem Úřadu MČ Praha 19 nebo voleným zástupcem samosprávy.
Upozorňujeme, že zodpovězeny budou pouze jasně formulované a konkrétní dotazy vztahující se k jednotlivým tématům - toto není diskusní server.

Pokud je Váš dotaz obsáhlejší, komplikovanější nebo zahrnuje širší problematiku, doporučujeme Vám obrátit se na konkrétní zaměstnance úřadu.

Abychom mohli řádně vyřídit Váš podnět, zanechávejte na sebe prosím zpětnou vazbu.


                               

 Čas a datum :        21. srpen - 2013- 12:15
 Jméno :               Michal
Neví někdo ze zdejších historiklů, po kom je pojmenována ulice Polaneckého spojující Toužimskou a Mladoboleslavskou? Ulice ve Kbelích, nesoucí jména, jsou pojmenovávány po pilotech, ale pilota se jménem Polanecký jsem nenašel. Tak by mě to docela zajímalo.
Děkuji za informaci


KOMENTÁŘ


[ zaslal Kamil Podlaha, 08/21/13 14:13 ]

Dobrý den.
Historik zrovna nejsem, ale o pilotu Rudolfu Polaneckém Vám můžu zaslat pár základních informací. Spoluzakladatel Svazu Čs.pilotů. Narozen 1892, zemřel 1922. Pochován na Olšanském hřbitově.
S pozdravem Kamil Podlaha

odpověď


[ zaslal Kamil Podlaha, 08/21/13 14:31 ]

Rudolf Polanecký byl před I.sv.válkou spoluzakladatel sdružení Bohemia. Toto sdružení v roce 1919 postavilo elegantní dvouplošník Bohemia B-5. Rudolf Polanecký ho zalétával 27.dubna 1919 na letišti Bory u Plzně. Ve 20 letech se přesouvá na letiště Kbely, kde pro veřejnost pořádá vyhlídkové lety. Menší okruh stál 80,-Kč, větší okruh nad Prahou 250,-Kč. Konal i dálkové lety, např. nad Mladou Boleslav. V srpnu 1922 Rudolf Polanecký má tragickou havárii na svém Phoenixu ve Kbelích.

odpověď


[ zaslal Ivana Šestáková, 08/21/13 17:13 ]

Rudolf Polanecký

17. 10. 1892 – 27. 8. 1922

Jeden z nejstarších a nejlepších českých pilotů, spoluzakladatel Československého Aeroklubu a Svazu čs. pilotů. Byl činným jako pilot již před první světovou válkou v aviatickém sdružení Bohemia a pomáhal stavět první letadla stejného jména v Plzni. Během války se stal úspěšným průzkumníkem či stíhačem na strojích typu Hansa-Brandenburg. S tímto typem letadla, jako válečnou kořistí, byly pak za jeho přispění v listopadu 1918, položeny základy budoucího Československého letectva. V roce 1919 činnost Bohemie i s letadly přesunul do Prahy a na letiště do Kbel. Věnoval se nejen jejich montáži, ale také zalétával stroje pro firmy Ardea či Aero nebo nabízel vyhlídkové lety. Aktivně se účastnil soutěží a předváděcích letů, byl držitelem výškového rekordu. V srpnu 1922 se mu akrobatický let s letadlem Phönix na letišti ve Kbelích stal osudným, zahynul v jeho troskách.

odpověď


[ zaslal Tom, 08/22/13 10:48 ]

Rudolf Polanecký - strana 7 až 31

issuu.com/ivohornak/docs/armada-slany-slansko-screen

odpověď


Vaše jméno*

e-mail*

komentář*
Můžete použít tyto HTML tagy:<p> <u> <i> <b> <strong> <del> <code> <hr> <em> <ul> <li> <ol> <span> <div>

Opište prosím čísla, která vidíte...*
 
.