Print


  Informace z ordinace MUDr. V. Křehnáče - říjen 2020


Vážení pacienti,
vzhledem k tomu, že se zdá, že chybí informace o tom, co vlastně v současné situaci pro zdárnější průběh epidemie Covid-19 může udělat každý z nás, rozhodl jsem se sepsat pár rad z pohledu praktického lékaře.
Vycházím v nich z platných doporučení a nikoliv vlastních postojů, nebo názorů.
 
1) I přes to, že strmě stoupá počet nakažených a postupně i hospitalizovaných, stále platí že většinou probíhá infekce Covid-19 pod obrazem chřipkovitého onemocnění, které se dá "vyležet" doma. Na místě je proto především klid. V rámci prevence odpočívejte, sportujte, snažte se být pozitivní (nemyslím laboratorně ). Noste roušky ve vnitřních prostorách – bez výjimky – v práci, v obchodě, u kadeřníka, prostě všude.

2) Pokud jste se setkali s někým s potvrzenou infekcí COVID (v tuto chvíli potvrzení = pozitivní PCR test), dodržujte režim karantény (zůstaňte doma) i v případě, že Vás ještě nekontaktovala hygiena, primárně hlavně kontaktujte vy nás – napište mail nebo zkuste zavolat v ordinační době. Pokud se cítíte zcela zdrávi, není nutné se hlásit hned o víkendu. My Vám potom vystavíme žádanku na test 5.-7. den po datu posledního kontaktu s COVID pozitivním (prosím, nechoďte na test hned, nemáte-li příznaky; test je načasován tak, aby bylo počítáno s inkubační dobou onemocnění). Máte-li během karantény po kontaktu s nakaženým příznaky, je na místě samozřejmě testovat hned. Pro Vaše kontakty (tzv. sekundární, neboli kontakty kontaktů) neplatí zatím žádná omezení, až potvrdilo-li by se u Vás onemocnění také - máte-li ale silné podezření na infekci, například horečku a jdete na test, doporučuji do výsledku nechat doma raději i zbytek rodiny. Pokud je pozitivním kontaktem člen rodiny, se kterým bydlíte, bere se za den posledního kontaktu datum pozitivního testu nakaženého člena rodiny. Karanténa trvá 10 dní (i když Váš test bude např. 7. den negativní)! V případě pozitivity testu (ať už máte příznaky, či ne) Vám bude nařízena izolace na dalších 10 dní od pozitivního testu. I když to je náročné, je důležité, aby lidé režim karantény/izolace dodržovali, jinak se infekce bude šířit velmi rychle i nadále.

3) Pokud je v rodině nemocný s potvrzenou infekcí Covid-19, snažte se, prosím, dodržovat hygienická doporučení - oddělený pokoj, nemocný chodí do koupelny jako poslední, hodně větrat, nekontaktovat se se seniory v rodině (např. nenechávat děti hlídat prarodičům), apod. Všichni členové rodiny jsou v této situaci v karanténě a mají být testováni 5.-7. den od pozitivního testu člena rodiny, v případě, že by měli příznaky, tak ihned. Neposílejte své děti do školky/školy, byl-li u někoho z rodiny potvrzen Covid-19 (i když se cítí zdravé). Může se stát, že při testování bude někdo z dalších členů rodiny pozitivní a stane se tak kontaktem pro zbytek rodiny. V tom případě, není-li možné se rozdělit, se karanténa ostatním členům rodiny prodlužuje o dalších 10 dní. Bohužel, jedině takto bezpečně zajistíme, že se infekce nebude šířit dál a prosíme Vás o respektování tohoto nařízení.

4) Izolace (tzn. pobyt doma/v nemocnici u osob s potvrzenou infekcí Covid-19) trvá minimálně 10 dní, min. 3 dny před koncem by měl být pacient bez příznaků (ztráta chuti a čichu může trvat déle, příznaky akutní infekce musí být odeznělé). Ukončuje se bez testu. Bylo prokázáno, že nakažlivost v čase prudce klesá a u osob bez příznaků již po 10 dnech není pravděpodobné, že by infekci předali dál. Nenechávejte se zbytečně "kontrolně" testovat! PCR je velmi citlivá (a drahá) metoda, je-li výtěr proveden dobře, v případě pozitivity po 10 dnech není potom jasné, jak postupovat (jste na 98% neinfekční). Osoby po prokázaném prodělaném onemocnění Covid-19 jsou po dobu následujících 90 dní považovány za imunní; pokud se dostanete do kontaktu s Covid-pozitivním, nebude Vám nařízena karanténa, ani nebudete muset být testováni.

5) Během karantény i izolace se, prosím, chovejte zodpovědně, nechoďte na nákupy, je-li to možné objednejte si nákup domů. Nesetkávejte se s rizikovou populací. Buďte s námi v pravidelném kontaktu – mailem nebo telefonicky.

6) V případě, že se u Vás, nebo Vašich blízkých během nemoci objeví příznaky, jako je dušnost (neschopnost se nadechnout), promodrávání rtů, kolaps, nadměrná spavost, zmatenost, horečky neklesající pod 38 st.C i přes podávání léků na horečku, kontaktujte RZS - 155.

7) Buďte prosím trpěliví a tolerantní, pokud z nějakého důvodu nemůžete poslat mail a je nutné se nám dovolat - denně přijímáme 70-100 telefonních hovorů (kromě toho, že vykonáváme svoji běžnou činnost - péči o akutně a chronicky nemocné). Pokud voláte kvůli kontaktu, připravte si relevantní informace předem (kdy kontakt - datum, v uzavřené místnosti/venku, na jakou vzdálenost, měli jste roušky?). Případně nám dané informace můžete poslat přednostně mailem. Lékař/hygienik vyhodnotí, zda se jednalo o tzv. epidemiologicky významný kontakt a dle toho rozhodne o nutnosti karantény. (Epidemiologicky významný kontakt = pod 2m, bez roušky, déle než 15 min).
Důrazně Vás prosím, nejezděte na testy sami a pak nám nevolejte, že stojíte ve frontě a potřebujete žádanku. Jestli je dobré/potřebné jít na test indikujeme my nebo hygiena, nikoli vy. Děkuji, že to budete respektovat.

8) Pokud se Vám zatím hygienik neozval a/nebo se nám nemůžete dovolat/nereagujeme na mail do druhého dne - a víte, že jste byli v kontaktu s COVID pozitivním, zůstaňte doma dobrovolně, případnou elektronickou neschopenku můžeme vydat až 3 dny zpětně.

9) Pokud jste v karanténě z nařízení hygieny (nebo od nás) pro kontakt s COVID pozitivním/případně v izolaci při prokázané pozitivitě COVID - je nutné/povinné Vám vystavit karanténu formou eneschopenky(eDPN) – i v případě, pokud pracujete v režimu home office, nebo pokud jste student, důchodce, dítě nebo OSVČ. Jedná se o statistické hlášení infekční nemoci pro UZIS. V případě souběhu neschopenky a výkonu povolání má samozřejmě přednost výplata mzdy před výplatou dávky v neschopnosti, ale s tím už si musí poradit Vaše mzdová účetní. To není moje ani Vaše starost, tak nás prosím nepřemlouvejte, že karanténu/eDPN vystavit nepotřebujete.
 
10) Máte-li příznaky infekce, nechoďte prosím, pokud je to možné, bez objednání do naší ordinace, vždy je lépe se objednat na čas. Jste-li už v čekárně, neprodleně o své přítomnosti informujte sestru. Zároveň věřte, že mnohé choroby se prostě po telefonu diagnostikovat nedají a návštěva v ordinaci je nutná, pokud budeme domluveni, připravíme si odpovídající ochranné pomůcky a vyšetříme Vás. Neexistuje pouze jedna nemoc Covid-19, ostatní nezmizely. V péči o akutně i chronicky nemocné pokračujeme beze změn, provádíme preventivní prohlídky - neodkládejte prosím plánované a objednané kontroly kvůli této pandemii!
 
11) Myslete na seniory ve Vaší rodině a okolí! Nechoďte k nim na návštěvy cítíte-li se nemocní, pravidelně jim telefonujte, objednávejte jim/si nákupy. V případě podezření na infekci kontaktujte jejich praktického lékaře/lékařku a poraďte se o dalším postupu.
Opatření nyní zpřísněná jsou nepopulární, ale zdá se, že to může být v tuto chvíli jediná cesta, jak snížit nápor na nemocnice. Svým chováním můžeme výrazně ovlivnit, jak moc strmý nárůst nemocných bude.

12) Využívejte prosím v maximální míře internetové objednávky na neakutní a neinfekční věci https://ordinace-kbely.cz/aktualne

13) Ordinace funguje bez omezení ordinační doby, jsme tu pro Vás, tak se nebojte nás kontaktovat, rádi Vám pomůžeme, pokud to bude v našich silách.

14) Pro předpis pravidelně užívaných léků využívejte objednávací formulář na našem webu https://ordinace-kbely.cz/recept případně pokud nemáte možnost, tak schránku u nás v čekárně, nebo v poslední řadě zavolejte. Díky lékovému záznamu již není nutné do lékárny nosit papírový recept, ale stačí občanka, pokud si jdete pro léky pro Vás. Pokud někomu vyzvedáváte léky, recept je pak potřeba mít – stačí v mobilu, nebo vytištěný recept.

15) Nakonec dobrá zpráva - městská část Praha 19 má nejnižší počet aktuálně COVID pozitivních pacientů z celé Prahy. Konkrétně 3,6 na 1000 obyvatel. Celkově tedy pouze 52 pozitivních z cca 14500 z Prahy 19.
 
Tak si toho važme a dodržujme prosím všude opakovaně omílaná 3R – roušky, ruce, rozestupy! Společně to zvládneme!

S pozdravem
MUDr. Křehnáč Vít
Martina Augustinová, DiS.
____________________
K-Vitamed, s.r.o. - ordinace praktického lékaře pro dospělé MUDr. Křehnáč Vít Železnobrodská 764/25, 19700, Praha 19 - Kbely www.ordinace-kbely.cz ordinace-kbely@seznam.cz
286857112 (telefon mimo pracovní dobu nezvedáme, prosím nevolejte nám)
ordinační doba pro neobjednané pacienty: 
pondělí 8-10h
úterý 13-16h
středa 8-11h
čtvrtek 10-12h
pátek 8-11h
 
ordinační doba pro objednané pacienty: 
pondělí 10-13h
úterý 16-18h
středa 11-14h
čtvrtek 8-10h, 12-13h
pátek 11-13h


13-10-2020 9:57             
4.5 2