Print


  ZÁZNAM Z POBYTU STP MO KBELY V SOKOLOVĚ


Ve dnech 9. - 15. 8. 2020 jsme se mohli zúčastnit rekondičního pobytu ve městě Sokolov. Za slunečného počasí jsme vyjeli v sobotu odpoledne z obvyklého stanoviště v Bakovské ulici.  Po příjezdu na místo jsme se ubytovali v útulně zařízených pokojích v Parkhotelu Sokolov, který je uprostřed zámeckého parku v centru města. K večeři nám na uvítanou připravili výbornou kachnu s bramborovým knedlíkem a zelím.

Druhého dne byla naplánovaná prohlídka Sokolova s průvodcem, který nám řekl zajímavosti z historie města a provedl nás nejzajímavějšími objekty, mezi něž patří m. j. i zámek, který od bitvy na Bílé hoře patřil rodu Nosticů až do r. 1945, kdy byl znárodněn. Dnes je v něm Krajské muzeum a Městská knihovna. Velmi pěkné je Staré náměstí, většina domů je zrekonstruovaná, je zde možnost občerstvení v cukrárně a v předzahrádkách hospůdek. Sokolov nás příjemně překvapil množstvím zeleně.

11.8. jsme v 8 hod odjeli autobusem do Starého Sedla, kde jsme absolvovali prohlídku Porcelánky Loučky.  Tato porcelánka je v provozu od roku 1907 a je zaměřena z velké části na ruční výrobu. Mohli jsme se seznámit s pracovním prostředím a obdivovat práci žen zde zaměstnaných (jsou to točířky, ruční malířky a tiskařky). V galerii zde mají vystavené nádherné výrobky z bílého a růžového porcelánu s bohatým dekorem, ale i moderního stylu. Největším odběratelem jsou státy bývalého Sovětského svazu, ale i USA a Spojené Arabské Emiráty. V posledních letech zájem o tyto ruční výrobky roste a značka Leander a Rudolf Kampf má ve světě ale i v tuzemsku dobré jméno. Po prohlídce jsme měli k naší velké radosti možnost zakoupit si některý ze zdejších výrobků za přijatelnou cenu.
 
Dne 13.8. jsme odjeli po obědě do Chebu, kde nás čekala prohlídka města s průvodcem. Bylo velké vedro, a tak ne všichni celou prohlídku absolvovali až do konce a dali přednost příjemnému posezení ve stínu cukrárny, nebo pivnice. Cheb je okresní město s velmi dobře zachovaným centrem, známý je především skupinkou 11 středověkých domů zvaných Špalíček, kde je i vyhlášená cukrárna. Zajímavostí na pěší zóně je tzv. Brána času. Pan průvodce nás seznámil i s některými domy spojenými pobytem historických osobností, m. j.  domem, kde byl zavražděn roku 1634 Albrecht z Valdštejna. Kdo vydržel až do konce, dozvěděl se zajímavosti z historie židovského obyvatelstva. Čas, který byl určen k osobnímu volnu mohl každý strávit podle svého výběru a nálady. Mnoho z nás opakovaně využilo možnosti navštívit plavecký bazén hned vedle hotelu, byly zde kromě bazénu též vířivky a sauna. Za hodinu a půl jsme zaplatili výhodnou cenu 70 Kč. Ve městě je též místní pivovar, kam se dalo zajít na dobré pivko, také jsou zde příjemné kavárničky. Hitem se ale stal místní obchod s oděvy, a tak si mnohé z nás obměnily šatník, ale daly se zde nakoupit i různé dárky. Kdo měl zájem, mohl individuálně navštívit nedaleký hrad Loket.
 
Každý den bylo ranní cvičení (kromě odjezdu na výlet) a procvičování paměti. Když zradila technika nastoupila naše cvičitelka Miládka Šafránková. Na závěr pobytu byla naplánovaná hudební produkce v hotelu, ale při minulých rekondicích jsme zažili lepší.  Konečné hodnocení pobytu je na výbornou s hvězdičkou, jídlo bylo vynikající, personál příjemný a všichni účastníci byli milí a očividně spokojení.  O toto vše se bezpochyby zasloužila naše předsedkyně A. Zborníková, za což jí náleží velký dík a obdiv. Svým nasazením, organizačními schopnostmi a téměř profesionálním přístupem se přiblížila špičkovým cestovním kancelářím. Málokdo si uvědomujeme, kolik práce a úsilí vynaložila, abychom mohli prožít tak krásný týden. Dík patří samozřejmě i našemu ÚMČ Praha 19, který nám poskytuje štědrou finanční podporu.
Jaroslava Vrbová, kronikářka STP MO Kbely     10-12-2020 11:59             
2 3