Print


  KLUB SENIORŮ KBELY - SENIOŘI V PRALESE


Poslední akcí klubu seniorů v 1. pololetí 2018 byla vycházka do areálu Ekocentra Praha v prostorách bývalého zahradnictví ve Kbelích. Zúčastnit se mohli jen ti, kteří nejeli s STP na rekondiční pobyt do hotelu MAS Sezimovo Ústí.

Dne 27. 6. 2018 ve 14.00 hod., dle předem dohodnutého termínu, nás očekávala vedoucí střediska pod názvem PRALES (PRAžské LESy) paní Michaela Kubernátová se svými dvěma spolupracovnicemi. Úvodem nás seznámila s účelem tohoto zařízení určeného hlavně pro mladou generaci, rodiny s dětmi, školky, školy, ale i pro širokou veřejnost. Celoroční provoz umožňuje návštěvníkům sledovat a seznamovat se s tím, jak se příroda mění v jednotlivých ročních obdobích.

Začátek prohlídky směřoval k výběhu pro nutrie – čtyři býložravé hlodavce. Ve výběhu mají jezírko, a jak bylo vidět, vodu tato zvířata milují. Na druhé straně areálu je výběh pro ovce. Tři ovečky a beránek slyšící na jméno Tonda. Zvířata byla vděčná za přinesený suchý chléb podávaný pod bedlivým dohledem našich průvodkyň. Bylo také patrno, jak tato zvířata dokáží „vysekat" trávník ve svém výběhu. Následující prohlídka byla v bývalém skleníku, v němž se každý může seznámit s dnes již historickými zemědělskými stroji, nářadím a výsledky zemědělské činnosti. Zejména pro mladou generaci musí být poučné, to jak vypadají zrna pšenice, žita, ovsa, ječmene a dalších. Na kamenném mlýnku si každý může zkusit, jakou námahu představovalo namletí mouky. Déšť nás zastihl v komunitní zahradě. Její prostory využívají občané, kteří si zde pronajali své „políčko" a sami se snaží vypěstovat si např. rajská jablka, okurky, květiny a jiné.

Zajímavé vyprávění našich průvodkyň nás čekalo ještě v prostorách včelnice. Ukázky činnosti včelstev spojená s ochutnávkou medu ukončila komentovanou prohlídku a prošli jsme do druhé části PRALESA – dendrária. Mohli jsme si prohlédnout různé rostliny, ovocné a okrasné stromy a samozřejmě i jehličňany.
Výlet se nám i přes trochu uplakané počasí líbil. Naše průvodkyně prokazovaly obrovský zájem o činnost tohoto centra. Své znalosti z problematiky okrasného i užitkového zahradnictví, fauny a flóry si doplňovaly o poznatky a životní zkušenosti našich seniorů, kteří se s praktickou zemědělskou činností ve svém mladším věku setkávali. Doporučujeme našim spoluobčanům prohlídku  areálu i jejich účast na pořádaných akcích Ekocentra PRALES Kbely.
Šeliga Milan 
 

../innovaeditor/assets/IMG_0035.JPG


17-7-2018 15:40             
0 0